История борьбы за права женщин львовянки Марии Струтинской

Ким була Марія Струтинська та чому важливо говорити про особистість цієї надзвичайної жінки? Марія Струтинська була письменницею, громадською діячкою та активісткою, яка усе своє життя боролася за права жінок. І саме вона започаткувала жіночий рух на Галичині. Мала літературні псевдоніми — Віра Марська, М. Терен, пише lvivyanka.info.

 Марія Струтинська — активна учасниця руху за права жінок на Галичині 

Народилася Марія Струтинська дев’ятого вересня 1897 року на Львівщині в родині місцевого священника Василя Навроцького. Спочатку навчалася в учительній семінарії в Івано-Франківську, а після закінчення вступила в Український таємний університет у Львові. 

C:\Users\smail\Desktop\67145e3e-8500-4147-b83f-975dedac7c97.jpg
Фото: Марія Струтинська /Український інтерес

Ще під час навчання Марія Струтинська бере участь в громадському житті Львова та ширше — усієї Галичини. Приєднується до “Пласту”, а також   очолює міжнародний жіночий рух “Союз українок”. Їхня мета полягала у рівності прав жінок та чоловіків, привернення уваги до жіночого питання, жіноча освіта, гігієна, умови праці тощо. 

“Союз українок” виховували новий тип жінки на ґрунті національної ідеї. Це передусім  інтелігентна, освічена, активна, вольова жінка. Актуальним стає літературний рух як важлива складова жіночої періодики. 

C:\Users\smail\Desktop\d50f039f-1310-4239-8305-aeeb8a919c57.jpg
Фото: Журнал «Нова хата» /Український інтерес
C:\Users\smail\Desktop\41837692-f2e2-4c65-a3ae-46da48756e1a.jpg

Так, у 1925 році з’явився ілюстрований журнал “Нова хата”, який називали “журнал для інтеліґентного жіноцтва”. Однією із його засновників була Марія Струтинська. Журнал був дуже новаторським, оскільки на його сторінках публікували світлини художниць, артисток, моделей. Місячник містив окремий розділ про моду, медичні й косметичні поради для жінок професійних лікарів та дизайн інтер’єру. 

Також в “Новій хаті” виходили статті митців, письменників, літературознавців та громадсько-культурних діячів. 

З 1937 року редагувала журнали “Україна”, “Наші дні”. Тоді ж Марія познайомилася зі своїм чоловіком, журналістом Михайлом Струтинським. Хоча подружнє життя було дуже нелегким. 

З початком Другої світової війни Львів окупували радянські війська, які знищували усе українське, вбивали культурних діячів. Так, у 1941 році ув’язнили, катували та вбили Михайла Струтинського.

Пізніше, під час другого наступу радянських військ до Львова, багато людей втікали з міста і серед них була й Марія Струтинська. Вона змогла виїхати до США і згодом мешкала у Філадельфії, де була потужна українська діаспора. Там Марія продовжує активну діяльність, співпрацює з українськими періодичними виданнями та жіночими товариствами. 

Померла Марія Струтинська шостого травня 1984 року. Похована у Філадельфії на українському цвинтарі Фокс-Чейз.

Творчий доробок Марії Струтинської 

Окрім громадської діяльності, учителювання в школі, редагування часописів, перекладів Марія Струтинська є авторкою й художніх творів, більшість з яких вона написала вже перебуваючи в Америці. 

C:\Users\smail\Desktop\869df917-fa9c-490e-a5de-81b8588ade0a.jpg
Фото: Повість Марії Струтинської «Буря над Львовом» опублікована під псевдонімом Віра Марська/ lvivcenter

Зокрема, у Львові в період 1944 — 1952 років вона написала свою повість “Буря над Львовом”. Інші ж свої твори — вже у Філадельфії: у 1973 році —  п’єси “Який чистий сніг” та “Американка”, у 1964 році збірку оповідань “Помилка д-ра Варецького”. Також збірки спогадів “Година в парку” та “Далеке зблизька” та інші. У своїх творах письменниця постійно торкається соціальних та жіночих проблем. 

Цікаво, що Марія Струтинська працювала у Львівському літературному музеї Івана Франка та є авторкою багатьох есеїв про Каменяра. І тут її цікавить також жіноча тематика: Марія пише про жінок у житті та творчості Івана Франка. Один з таких творів є цікавий нарис “Три тіні” — про три любові поета: Ольгу Рошкевич, Целіну Журовську та Ольгу Хоружинську. 

.,.,.,.